De eerste Amerikaanse staat, Florida, heeft Nederlandse universiteiten op een zwarte lijst geplaatst, wat mogelijk grote gevolgen kan hebben voor de technologische sector in Nederland. Vooral onderzoeks- en ontwikkelingsactiviteiten op het gebied van chips, quantum computing, fotonica en AI komen onder druk te staan.
Afgelopen maanden zijn enkele Amerikaanse staten begonnen met het opnemen van betrokken universiteiten op zogenaamde zwarte lijsten. Deze anti-boycotwetgeving is een reactie op het besluit van Nederlandse universiteiten om de samenwerking met Israëlische instellingen op te schorten. Florida is de eerste staat die Nederlandse instellingen zoals de TU Eindhoven, TU Delft, Universiteit van Tilburg, Erasmus Universiteit Rotterdam, Universiteit Utrecht, Radboud Universiteit en de Universiteit van Amsterdam op deze lijst heeft gezet.
Niet uitgesloten is dat andere Amerikaanse techbedrijven zoals Microsoft, Google, Amazon Web Services, Nvidia en Qualcomm ook stoppen met de samenwerking met Nederlandse wetenschappelijke instellingen. Dit zou een zware klap kunnen betekenen voor de academische wereld.
Nederlandse en Amerikaanse academische en industriële partners werken nauw samen op het gebied van chips en IT. Zo onderhoudt chipmachinefabrikant ASML intensieve relaties met bedrijven als Intel en Nvidia, die profiteren van onderzoek van de TU Eindhoven. De TU Delft wisselt kennis uit met MIT en Stanford over quantum computing, chip-architectuur en hardware. Het Delftse onderzoeksinstituut QuTech werkt bovendien nauw samen met IBM en Google aan de ontwikkeling van quantumchips.
Deze ontwikkelingen onderstrepen het belang van internationale samenwerking in de technologische innovatie en de risico’s die verbonden zijn aan politieke maatregelen zoals de Amerikaanse anti-boycotwetgeving.